Opublikowano: 21.02.2015 w Blog

"Jedne widzą życie twórcze w ideach, czy w artystycznej wizji, inne w działaniu. Ale w każdym przypadku jest ono nierozłącznie związane z naszym istnieniem. [...] Twórcza postawa wyrasta z miłości - do osoby, słowa, obrazu, jakiejś idei, czy ludzkości - z umiłowania, które wzbiera i przepełnia nas do tego stopnia, że musimy je uzewnętrznić, tworząc. To nie kwestia chęci, czy postanowienia, nie pojedynczy akt woli, ale wewnętrzna konieczność."*

Tą "wewnętrzną konieczność" tworzenia nosi w sobie każda z nas, jednak często zdarza się, że same pozbawiamy się naszej twórczej energii. Zabijamy ją w sobie poprzez nasze obawy, kompleksy i dopuszczanie do siebie takich głosów, jak: "Komu to mogłoby się spodobać? Twoje pomysły są głupie, banalne, na pewno zostaniesz wyśmiana. Nie kompromituj się, przecież nie masz nic do powiedzenia/pokazania".

Rozpraszamy się przez milion codziennych, drobnych obowiązków i błahych zajęć, które "musimy" wykonać. Znajdujemy sobie wygodne wymówki w stylu: "Zabiorę się za to, jak skończę to, czy tamto...", "Nigdy nie mam czasu, pochłaniają mnie dzieci, mąż, dom, praca", "Zacznę to robić, jak będę miała wystarczająco dużo weny, chęci, siły, ochoty, itd...".
Sama dobrze to znam... Zawsze znajdzie się coś pilniejszego do zrobienia albo uzasadnienie dlaczego wciąż nie robię tego, co przecież tak ważne dla mnie, co jest pragnieniem mojego serca.

Jaki jest tego efekt? Jak pisze Estes: "Kobieta nabiera rozpędu, ale za każdym razem go traci. Coraz więcej nieskończonego szycia, nigdy nieurządzonych klombów, niezrealizowanych wycieczek, niezapisanych myśli, coraz więcej obcych języków, których się nie nauczyła, porzuconych lekcji muzyki, zaczętych gobelinów, a wszystko to czeka i czeka..."

I czeka, czeka, czeka...

Autorka podsuwa kilka sposobów na to, jak odzyskać wartki, czysty nurt swojej twórczej siły:

Przyjmuj pożywienie, czyli szczere komplementy i dobre słowa na temat Twojej działalności/ wyników Twojej twórczej pracy. Naucz się przyjmować pochwały, zamiast mówić: "Eee, to do niczego", może lepsze będzie: "Dziękuję"?

Reaguj na wszystko wokół - bądź uważna, wrażliwa na to, co dzieje się wokół Ciebie i odpowiadaj na to. Staraj się wybierać spośród wielu możliwości i łączyć je w spójną, pełną przekazu, całość.

Bądź spontaniczna - uwolnij swoją wyobraźnię, przestań ciągle oceniać to, co pojawia się w niej, pozwól jej płynąć bez skrępowania.

Zacznij - podejmij działanie, pomimo swoich lęków, kompleksów i strachu przed porażką. Zrób choćby pierwszy, najmniejszy krok. Pomyśl, co najgorszego może się stać? Najwyżej Twój strach pożądanie Tobą wstrząśnie albo coś Ci się nie uda. Jesteś w stanie pokonać go i zacząć od nowa.

Szanuj czas - wyznacz sobie swój "święty" czas, w trakcie którego tworzysz i pilnuj go.

Nie rezygnuj - bądź wytrwała w swoich działaniach, zrób wszystko, aby utrzymać się na obranej drodze i nieustannie pielęgnuj w sobie marzenia.

Broń swojego twórczego życia - przed swoimi myślami, obawami, ludźmi dookoła Ciebie, drobnymi zajęciami. Stój na straży swojego twórczego ognia.

Doskonal swoje dzieło - dąż do mistrzostwa w tym, co robisz, uruchom całą swoją energię, staraj się utrzymywać równowagę między codziennym życiem, a Twoją twórczą wizją.

Zapewnij twórczości strawę - zadbaj o dobry pokarm dla Twojej duszy: czas, przynależność (połączenie, związek z kimś/czymś), pasję i niezależność.

Może już od dłuższego czasu, rodzą się w Tobie twórcze myśli, natchnienia, pomysły, obrazy? Ożywa pragnienie zatańczenia, zaśpiewania, pobiegania, czy przekazania komuś tego, co dla Ciebie ważne.
Bez względu na to, co chcesz stworzyć: obraz, artykuł, zdjęcie, wiersz, czy więź z Twoim parterem albo niedzielny obiad.

Po prostu zacznij.

* cytaty zaczerpnęłam z książki C. Pinkoli Estes "Biegnąca z wilkami", w której autorka (poetka, psychoanalityk, cantadora, czyli kolekcjonerka i badaczka legend), za pomocą mitów i baśni, pomaga nam dotrzeć do naszej kobiecej duszy i siły. Bardzo gorąco polecam Wam tę książkę.

Już niebawem, ukaże się książka, której jestem współautorką „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”. Jeśli chcesz dowiedzieć się o jej premierze, otrzymać jej fragmenty, pytania do refleksji i zadania, które mogą przybliżyć Cię do wzmocnienia Twojego poczucia własnej wartości, zapisz się do specjalnego Newslettera.